W najbliższą sobotę, 23.06 na warszawskim Podzamczu odbędzie się doroczna impreza Wianki nad Wisłą. Zabawa będzie trwała od południa do północy. Wianki to piknik rodzinny inspirowany słowiańską tradycją uroczystego świętowania Nocy Kupały zwanej również Sobótką, ale także wieczorne koncerty polskich i zagranicznych zespołów, zakończone pokazem sztucznych ogni
Podczas tegorocznej imprezy pojawi się również akcent lotniczy W programie pośród wielu atrakcji zaplanowane są pokazy balonów, loty na uwięzi, animacje w zakresie edukacji balonowej oraz bardzo ciekawa wystawa zdjęć balonowych. Na wystawie plenerowej prezentowanej na ogrodzeniu Starej Prochowni w Warszawie (od strony ul. Boleść) będzie można obejrzeć kilkanaście czarno-białych fotografii przybliżających piękno sportu jakim jest baloniarstwo. Wystawę, o której więcej piszemy poniżej, będzie można obejrzeć w dniach 23-26 czerwca. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Szczegółowy program tegorocznych Wianków znajduje się na stronie: http://wawawianki.pl/program-pikniku/
„PODNIEBNOŚCI II” – plenerowa wystawa fotografii Jakuba Sagana
Nowa wystawa fotografii Jakuba Sagana pt. „Podniebności II” jest kontynuacją jego fascynacji szeroko pojętą tematyką lotniczą. Po wystawie zaprezentowanej w roku 2015, ukazującej lotnictwo w klasycznej odsłonie, przyszedł czas na najpopularniejsze aerostaty, jakimi są balony na ogrzane powietrze. Autor kontynuuje temat towarzyszącej ludziom od wieków tęsknoty za lataniem i najstarszej techniki podróży podniebnych jaką znamy.
Podniebne podróżowanie balonami na ogrzane powietrze wiąże się dla mnie z czymś absolutnie wyjątkowym, wręcz magicznym. Ze względu na znikomą barierę oddzielającą podróżującego od otwartej przestrzeni, doznania podczas lotu zapierają dech w piersiach. Ponadto, zupełnie niespotykaną rzeczą, w porównaniu do innych technik lotniczych, jest możliwość nawiązywania rozmów z ludźmi na dole. To właśnie tworzy owe niecodzienne przeżycia, których nie doświadczymy na pokładzie rejsowego samolotu. Wszystko to ma w sobie olbrzymi ładunek romantyzmu i poczucia piękna. To naprawdę może uzależnić…
Najpierw, jako chłopak, sklejałem modele samolotów, później zacząłem czytać i zbierać książki o tematyce lotniczej, jeździć na pokazy. Potem, jak większość z nas, latałem jako podróżny w samolotach pasażerskich. To wszystko przerodziło się w fotograficzną współpracę z Siłami Powietrznymi oraz Aeroklubem Polskim, dzięki czemu trafiłem na pierwszą imprezę balonową w Gdowie, gdzie miałem przyjemność po raz pierwszy doświadczyć tego niezwykłego doświadczenia, jakim jest przelot balonem na ogrzane powietrze. Doskonale pamiętam niemal każdą minutę tej podróży oraz niezwykły kunszt pilotów, dzięki czemu uległem szczerej fascynacji tym sportem oraz ludźmi z nim związanymi, a są oni rzeczywiście wyjątkowi, rzec o nich można, że to grupa ekscentryków.
Fotografia jest moją wielką pasją, która pozwala mi być blisko owych ekscentryków i ich malowniczych aerostatów. Gdy tylko pozwala mi na to czas, uczestniczę w imprezach z udziałem balonów na ogrzane powietrze, a nawet przyszło mi już kilka razy być członkiem jednej z ekip. To momentami naprawdę ciężka praca, ale dzięki niej zrozumiałem, o co w tym wszystkim chodzi – mówi autor.
Wystawa składa się z szeregu czarno-białych fotografii, które powstały podczas fiest oraz w trakcie przelotów balonami. Ukazują one głównie romantyzm tego unikatowego sportu, choć na wystawie znalazło się również miejsce na zdjęcia sytuacyjne z ludźmi, momenty uchwycone jeszcze przed wzniesieniem się balonu.
Jakub Sagan tworzy głównie prace czarno-białe o szeroko pojętej tematyce humanistycznej, a także fotografie krajobrazowe. Prace Jakuba Sagana można było zobaczyć w wielu publikacjach oraz na indywidualnych wystawach takich jak: „Rugby – kobieca twarz” w „Lex Gallery” przy Pl. Konstytucji w Warszawie, oraz w Centrum Aktywności Lokalnej w Pionkach, „Podniebności” w „Lex Gallery” przy Pl. Konstytucji w Warszawie, „Murderball” w Galerii Sztuki „Ratusz” w Legionowie, „Wydobyć Marzenia” w „Szybie Bończyk” w Mysłowicach, „Wspólny cel – wygrać!” na Placu Defilad w Warszawie oraz na wystawie zbiorowej Polskiego Stowarzyszenia Fotograficznego „Ekwiwalenty” „Ekwiwalenty” w Warszawie. Współpracował z Biurem Prasowym Dowództwa Sił Powietrznych od 2010 roku, realizował m.in. serwis fotograficzny dla Biura Prasowego DSP dla Radom Airshow 2011, 2013 i 2015 oraz szereg innych projektów fotograficznych dla Sił Powietrznych. Wykonywał projekty fotograficzne m.in.: dla Orkiestry Polskiego Radia, TVP Historia, Centrum Zdrowia Dziecka, Torów Wyścigów Konnych Służewiec. Członek – założyciel Polskiego Stowarzyszenia Fotograficznego „Ekwiwalenty”.