WSPIERAMY PASJĘ I MARZENIA

Sporty lotnicze to piękny sport, który daje dużo wolności, adrenaliny i niezapomnianych wrażeń. Jednak zawodowe lotnictwo wymaga od sportowców dużej odwagi, pasji i determinacji. Dlatego czujemy się w obowiązku wspierać tych, którzy dzięki tym cechom sięgają po najwyższe trofea w kraju i za granicą.

Maciej Pospieszyński

w barwach Aeroklubu Warszawskiego

Maciej Pospieszyński – dwukrotny Mistrz Świata w akrobacji szybowcowej, Mistrz oraz Wicemistrz Polski w Akrobacji Samolotowej (2014, 2021, 2022) . W wieku 17 lat rozpoczął szkolenie szybowcowe w Aeroklubie Warszawskim, by chwilę później stać się jednym z najbardziej utytułowanych pilotów akrobacyjnych na świecie. Człowiek o niezwykłej pasji i determinacji w dążeniu do zamierzonego celu, który dzięki treningom, talentowi i miłości do akrobacji zdobył najważniejsze światowe trofea lotnicze. Pytany o swoje osiągnięcia zwykle się uśmiecha i mówi “najważniejsze to robić to co się kocha – reszta przyjdzie z czasem”. To ogromny przywilej i radość wspierać tak utalentowanego pilota.

Szymon Chełmicki

lider i inicjator reprezentacji Polski w Perris

Pierwsza polska profesjonalna ekipa Canopy Formation powstała w 2008 roku  pod nazwą Lost in Space. Liderem i inicjatorem grupy pasjonatów CP był Szymon SIMON Chełmicki. Na swoim koncie Szymon ma udział w kilku spektakularnych rekordach świata w tej dyscyplinie. W roku 2016  holenderskim Teuge uczestniczył w ustanowieniu rekordu Europy: 25-osobowej formacji na otwartych spadochronach.  W roku 2019 na Florydzie był w składzie nocnego rekordu świata CFS 36way, w tym samym roku w Perris w Kaliforni wziął udział w tworzeniu wielopunktowej sekwencyjnej 43-osobowej formacji na otwartych czaszach.  W roku 2022  w Lake Wales na Florydzie Szymon był członkiem ekipy 54 skoczków, która ustanowiła nowy, oficjalny rekord świata Canopy Formation.

Adam Czeladzki

W młodości odnosił sukcesy w kartingu. W 1995 roku rozpoczął karierę lotniczą, początkowo latając na motolotniach, a następnie – na szybowcach i samolotach. W 2009 roku miał wypadek podczas Szybowcowych Mistrzostw Polski w Lisich Kątach, w wyniku którego uszkodził rdzeń kręgowy. Jako niepełnosprawny zaczął latać na odpowiednio zmodyfikowanych szybowcach. W 2012 roku otrzymał Dyplom FAI za przelot zamknięty, trójkąt 1028,6 km. W 2015 roku wykonał osiem przelotów powyżej 1000 km w ciągu dwóch miesięcy, podwajając liczbę tych przelotów wykonanych przez polskich szybowników w całej historii. W 2015 roku zdobył wicemistrzostwo Europy i wicemistrzostwo Polski w klasie Otwartej.

Działa społecznie w Fundacji Avalon Extreme promującej udział osób niepełnosprawnych w sportach ekstremalnych. Razem z fundacją zorganizował w Stalowej Woli dwa obozy szybowcowe dla uczniów-pilotów niepełnosprawnych. W 2016 roku został pierwszym w Polsce niepełnosprawnym instruktorem szybowcowym. Lobbuje za umożliwieniem pilotom niepełnosprawnym możliwości startu w Szybowcowych Mistrzostwach Świata. Wyróżniony Medalem im. Czesława Tańskiego za wybitne osiągnięcia sportowe w szybownictwie za rok 2015.

Dariusz Czekaj

Modelarstwem zajmuje się od dziecka, natomiast klasami RC (modelami zdalnie sterowanymi) – od 1990 roku. W latach 2000 wraz z Markiem Szufą i Wiesławem Piotrowskim sprowadził do Polski modele samolotów akrobacyjnych tzw. gigantów (o rozpiętości skrzydeł powyżej 2,5 m). W roku 2019 i 2020 zdobył tytuł wicemistrza Polski w klasie F4G (modele makiet samolotów RC gigant). Od roku 2011 współorganizuje cyklicznie zawody w klasach F4g, F4C, F4H oraz IMAC pod nazwą Memoriał im. Marka Szufy. W roku 2023 wznowił działalność modelarni lotniczej w Aeroklubie Warszawskim, której jest kierownikiem.

Paweł Makać

Modelarstwem zajmuje się od 1982, licencję sportową uzyskał w roku 1984. Od początku swojej działalności lotniczej zajmuje się modelami samolotów tzw. półmakiet RC. Jest współorganizatorem cyklicznych zawodów Memoriał Im. Marka Szufy. Od 12 lat jest członkiem Narodowej Kadry Polski w klasie F4H. Ma na swoim koncie wiele osiągnięć na krajowych i międzynarodowych zawodach: jest 5-krotnym mistrzem i 4-krotnym wicemistrzem Polski, 15 razy zwyciężał w zawodach Pucharu Polski, zajął 1 miejsce w Otwartych Mistrzostwach Włoch (2015), 1 miejsce w Mistrzostwach Europy (2019), 3 miejsce w Mistrzostwach Świata (2022) i 2 miejsce w Ero ScaleMaster.

Piotr Stasiulewicz

Pasjonat lotnictwa, członek Sekcji Modelarskiej Aeroklubu Warszawskiego. Marzy, by zostać inżynierem lotnictwa i realizować swoje marzenia lotnicze za sterami szybowca, a w przyszłości także samolotu. Jest posiadaczem złotej odznaki sportowej Modelarza Lotniczego z trzema diamentami, od 2022 roku jest członkiem Kadry Narodowej F3K, a także dyplomowanym instruktorem. Od 11 r.ż. reprezentuje Aeroklub na zawodach modelarskich rangi krajowej i międzynarodowej. W ciągu zaledwie 7 lat wywalczył 92 pozycje medalowe indywidualne i drużynowe, startując w ponad 110 zawodach, w tym zaliczanych do Mistrzostw Świata, Pucharu Świata, Mistrzostw i Pucharu Polski w klasie F3K, Mistrzostw i Pucharu Polski w klasach F1N, F1N/M, A6/M. Został również doceniony przez Lockheed Martin za projekt modelu szybowca w krajowym konkursie Learn&Fly.

 

Fot. Izabela Krawczyk

Tomasz Ignaczuk

Jeden z najlepszych w Polsce specjalistów od latania na czaszy. Instruktor spadochronowy INS, INS AFF, tandem pilot. Wielokrotny uczestnik rekordów świata, Europy i Polski w największych formacjach płaskich jedno- i wielopunktowych.  Rekordzista Polski 100-way i rekordzista świata w formacji sekwencyjnej 200-way. Członek  Polskiej Kadry Narodowej w Canopy Piloting. W sporcie spadochronowym od 24 lat, ma na swoim koncie ponad 3500 skoków.

Anna Piotrowska

Anna Piotrowska, szybowniczka, z Aeroklubem  Warszawskim związana jest od 1996 roku. W styczniu 2020, jako członkini Szybowcowej Kadry Narodowej, reprezentowała Polskę na Szybowcowych Mistrzostwach Kobiet w Australii (Lake Keepit), startując w klasie standard. W roku 2022 zdobyła trzecie miejsce podczas Szybowcowych Mistrzostw Chorwacji. Dwa lata wcześniej zrealizowała swoje wielkie lotnicze marzenie – szybowanie nad Alpami i przelot nad Mont Blanc.

TOP