Sekcja balonowa

DAJEMY SIĘ PONIEŚĆ OD PONAD 80 LAT

Dokładnie tak długo pierwsza Sekcja Balonowa współtworzy warszawską i szerzej – polską – historię baloniarstwa. Wszystko zaczęło się w 1933 roku z inicjatywy Józefa Rzeczyńskiego. Przez wiele lat Sekcja rozwijała się wzorcowo, doczekała się nawet własnej filii w Legionowie.

Lata 60. przyniosły kryzys całej dyscypliny, wkrótce jednak, gdy tańsze wówczas w eksploatacji balony gazowe wreszcie zaczęły wypierać te ogrzewane powietrzem, polskie baloniarstwo znów zaczęło powracać do łask. W 1988 roku, po latach przerwy, reaktywowano również Sekcję Balonową w Aeroklubie Warszawskim.

Dziś Sekcję tworzy trzynastu jej członków – prawdziwych pasjonatów baloniarstwa. Na co dzień zarażają swoją pasją innych, prowadząc kursy i szkolenia, a także loty treningowe i sportowe.

NAJPIERW TEORIA….

Zarząd Sekcji

Przewodniczący – Ryszard Kurowski
Sekretarz – Krzysztof Kosobudzki
Skarbnik – Adam Świeczko

Członkowie Sekcji

•Adam Ginalski
•Jolanta Hałas
•Vincent Lamort de Gail
•Krzysztof Kosobudzki

•Tomasz Kuchciński
•Ryszard Kurowski
•Mariusz Mozol
•Adrian Rosiński

•Roman Szałkiewicz
•Adam Świeczko.

SPRZĘT I INFRASTRUKTURA

Niektórzy z naszych członków korzystają z własnych balonów. Jako Sekcja dysponujemy natomiast najwyższej klasy modelem na ogrzane powietrze - zakupionym w 2015 roku balonem Lindstrad 105A. Pojemność jego powłoki to aż 3 000 m3. Zadbaliśmy o to, by nosił znaki SP-BYZ – dokładnie takie same, jakie prezentował pierwszy tego typu balon w Aeroklubie Warszawskim. Naszym członkom i kursantom zapewniamy również profesjonalną infrastrukturę.

W jej skład wchodzą:

• baloniarnia z suszarnią
  • gazownia do przechowywania zbiorników z gazem płynnym
  • garaż