W rozpoczynającym się roku 2017 Aeroklub Warszawski będzie świętował znaczący jubileusz 90-lecia swojego istnienia. Z tej okazji na pewno wielokrotnie i w różnych okolicznościach przypominana będzie długa i ciekawa historia naszego Aeroklubu. Zanim jednak spojrzymy wstecz na miniony czas w tej historycznej, szerszej perspektywie, chcielibyśmy krótko podsumować lotniczą działalność sportową, szkoleniową i rekreacyjną Aeroklubu Warszawskiego w roku 2016.
Szkolenia to fundament naszej działalności. Aeroklub umożliwia szkolenia od podstaw do licencji pilota szybowcowego, samolotowego, pilota balonowego oraz oferuje zdobycie świadectwa kwalifikacji skoczka spadochronowego. W ubiegłym roku w ofercie szkoleniowej Aeroklubu Warszawskiego pojawiły się nowe propozycje, takie jak: szkolenie UAVO – do świadectwa kwalifikacji pilota bezzałogowych statków powietrznych oraz szkolenie Fly with passion skierowane do osób, które odczuwają lęk przed lataniem.
Podsumowując, w roku 2016 r:
- Wyszkoliliśmy teoretycznie 72 osoby do licencji pilota samolotowego turystycznego.
- Wyszkoliliśmy teoretycznie 107 osób do licencji pilota szybowcowego.
- Wyszkoliliśmy teoretycznie 17 osób do uprawnienia Cessna SET.
- Wyszkoliliśmy teoretycznie 31 osób do uprawnienia Loty nocne VFR.
- W Sekcji Spadochronowej mieliśmy 74 studentów na szkoleniu AFF.
Z roku na rok stawiamy na coraz bardziej dynamiczny rozwój działalności sportowej i rekreacyjnej Aeroklubu. W ten sposób integrujemy środowisko członków AW, promujemy sporty lotnicze i Podsumowując miniony rok możemy pochwalić się imponującymi statystykami operacji lotniczych i wylatanych godzin:
- 14 151 lotów samolotowych
- 5 393 wylatanych godzin samolotowych
- 7 630 lotów szybowcowych
- 2 093 wylatanych godzin szybowcowych
- 20 310 skoków spadochronowych, w tym:
- 4 434 skoków szkolnych
- 4 535 skoków RW-2 do RW-16
- 4 032 skoków free, track, wingsuit
- 42 skoki egzaminacyjne LKE
Aeroklub Warszawski posiada licencję klubu sportowego, umożliwiającą jego członkom udział w zawodach krajowych i międzynarodowych. Każdy start i osiągnięcia naszych zawodników to powód do dumy i wielka radość. Również w roku 2016 wiele sportowych osiągnięć i szczególnych wyróżnień było udziałem naszych zawodników. Oto najważniejsze z nich:
- W VI Rajdowych Mistrzostwach Polski w Łososinie Dolnej Marek Masalski i Marcin Kwiatosz zajęli trzecie miejsce w kategorii Advanced, a Zofia Garwacka – piąte.
- Marek Roman z Sekcji Modelarskiej trzy razy z rzędu zdobył tytuł Mistrza Polski w klasie modeli F1C, a na Mistrzostwach Europy FAI zajął 11 miejsce w konkurencja F1C.
- 11 miejsce zajęła nasza reprezentacja w konkurencji Canopy Formation podczas Spadochronowych Mistrzostw Świata FAI w Chicago. Wśród nich członkowie naszej Sekcji Spadochronowej: Michał Balonis, Marcin Bąk i Paweł Michalski. Ten sam zespół brał udział w biciu rekordu w Canopy Formation w
- Podczas 20. Mistrzostwa Świata w lataniu rajdowym w portugalskim Santa Cruz nasza zawodniczka Zofia Garwacka, w parze z Agatą Kuchtą z Aeroklubu Białostockiego, uplasowała się na 6. miejscu w kategorii Advanced. Warto dodać, że po raz pierwszy w historii w Samolotowej Reprezentacji Polski wystąpiła damska załoga, która od razu zadebiutowała na zawodach najwyższej rangi!
Za wybitne sukcesy sportowe, niezłomnego ducha walki i wielkie serce do latania dwa szczególne wyróżnienia – Nagroda Złoty Cumulus z Diamentem oraz Medal Tańskiego – trafiły w ręce Adama Czeladzkiego, szybownika Aeroklubu Warszawskiego.
Stałym elementem aeroklubowego życia są organizowane bądź współorganizowane przez nasze stowarzyszenie zawody. W roku 2016 dla młodych szybowników z Aeroklubu Warszawskiego zorganizowaliśmy zawody przelotowe, tradycyjnie też na babickim lotnisku odbyły się Ogólnopolskie Zawody Szybowcowe na celność lądowania im. Pelagii Majewskiej oraz Ogólnopolskie Zawody Samolotowe na celność lądowania, a także Ogólnopolskie Warszawskie Zawody Samolotowe na nawigację. Z kolei na lądowisku w Chrcynnie odbyła się impreza „Młodzi Modelarze-Lotnicy na Start” – zawody modeli swobodnie latających, w randze Mistrzostw Aeroklubu Warszawskiego, jak też Ogólnopolskie Zawody do Pucharu Polski Latających Makiet Samolotów – Memoriał Marka Szufy, organizowane przez Sekcję Modelarską. Aeroklub partnerował także Zawodom Modeli Latających organizowanym przez Ośrodek Kultury i Sportu w Zielonce.
Imprezy i wydarzenia
Miniony rok to wiele różnorodnych wydarzeń i imprez, w których Aeroklub Warszawski aktywnie uczestniczył. Dwukrotnie byliśmy obecni na piknikach lotniczych w Zespole Szkół im. Bohaterów Narwiku. Wraz z Aeromodelklubem Artbem braliśmy udział w targach dla poszukujących pasji Free Time, gdzie dla zwiedzających przygotowaliśmy m.in. pokazy akrobacji modeli samolotowych, wystawę ciekawych eksponatów, vouchery na loty samolotowe, szybowcowe i skoki spadochronowe. Aeroklub był jednym z partnerów obchodów 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego. Lotniczą atrakcją tego wydarzenia była inscenizacja startu balonu Jordakiego Kuparenki oraz współczesne balony na skarpie uniwersyteckiej. Tradycyjnie już nie zabrakło nas na Nocy Instytutu Lotnictwa, a podczas Narodowego Dnia Sportu na błoniach Stadionu Narodowego mieliśmy swoje stoisko promujące sporty i aktywności lotnicze. Z kolei z okazji Dnia Dziecka w Aeroklubie odbyło się lotniczo-czytelnicze spotkanie dzieci z pilotami i Bogusiem Niedźwiedziem Lotnikiem. Było mnóstwo atrakcji, a Boguś Lotnik odleciał od nas z odznaką – godłem Aeroklubu.
Rozwój i inwestycje
Rok 2016 to także inwestycje w sprzęt oraz infrastrukturę naszych obiektów. Remont przeszły m.in. sala wykładowa w budynku biurowym AW, hangar spadochronowy czy pomieszczenia sanitarne w hangarze samolotowym. Zainwestowaliśmy w nowy zbiornik paliwa na lotnisku Babice, modernizacji poddane zostało także lądowisko w Chrcynnie, które ma być zarejestrowane jako niecertyfikowane lotnisko użytku publicznego.
W tym krótkim podsumowaniu nie sposób zawrzeć wszystkich aspektów, wydarzeń i osiągnięć Aeroklubu. To był intensywny i dynamiczny rok, a my już mocno pracujemy nad tym, by bieżący 2017 rok, w którym świętujemy 90-lecie powstania Aeroklubu Warszawskiego, był jeszcze bardziej udany i wart zapamiętania.