W weekend upamiętniający 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej na niebie nad Warszawą można było dostrzec płynące po nim dostojnie barwne balony. Wzbijały się one w górę kilkakrotnie w ciągu tych trzech dni (14-16 sierpnia) w ramach wyjątkowego wydarzenia pod nazwą Balonowy Cud nad Wisłą! Pokazy i starty rozproszone balonów były atrakcyjnym i niespotykanym dotąd uczczeniem bitwy 1920 roku, warto jednak podkreślić, że udział balonów w obchodach setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej nie był przypadkowy, ponieważ nowo utworzone wojska balonowe w 1920 roku walczyły w wojnie polsko-bolszewickiej. Brały czynny udział w walkach obronnych i natarciu w rejonie miejscowości: Siedlce, Sokołów, Sarnaki, Ostromęczyn i Platerów. Ich działalność polegała na prowadzeniu obserwacji na froncie oraz korygowaniu ognia artylerii.
Podczas Balonowego Cudu nad Wisłą! główny balon z flagą biało-czerwoną wystartował z Ogrodu Dolnego Zamku Królewskiego. Akcja ta była symbolicznym oznaczeniem tzw. „lisa”, za którym podążyły pozostałe ekipy. Balony startowały także z kompleksu Centrum Olimpijskiego, plaży Poniatówka oraz okolic ulicy Fieldorfa.
W wydarzeniu wzięli udział najlepsi polscy piloci balonowi, m.in. Jacek Bogdański i Mateusz Rękas – zwycięzcy Pucharu Gordona Bennetta 2018, a także Daria Goławska-Dudkiewicz – aktualna Mistrzyni Świata Kobiet w sportach balonowych. Wśród ekip nie zabrakło także ekipy Aeroklubu Warszawskiego. Nasz bajecznie kolorowy balon LINDSTRAND SP-BYZ (widoczny także na poniższych zdjęciach) pilotował Krzysztof Kosobudzki.
fot. Anna Kucharska, Agnieszka Kochaniak, Marcin Łukasik